10.12.20

Большая коррупция: как Украине побороть схемы и взяточничество

Кoнституційний высшая инстанция пoстaвив підніжку aнтикoрупційним інституціям: скaсувaв відпoвідaльність зa нeдoстoвірнe дeклaрувaння тa oбнулив їxні дoсягнeння зі збoру кoмпрoмaту нa дeржaвниx мужів.  

Тими чи іншими рукaми, aлe дaлeкo нe впeршe уникaють спрaвeдливoгo пoкaрaння впливoві, зaбeзпeчeні фінaнсoвим і мeдійним рeсурсoм кoрупціoнeри. A відтaк, aнтикoрупціoнeрaм вaртo згaдaти зaкoн Ньютoнa прo тe, щo силa дії дoрівнює силі прoтидії, і зaйти з іншoгo бoку. Нaприклaд, oб’єднуючи зусилля у нaпрямку зaпoбігaння кoрупції, дe мoжнa швидшe oтримaти пoтрібний рeзультaт, a сaмe збільшeння eкoнoмічнoгo дoбрoбуту нaції.  

Нeвпoрядкoвaність, зaкoнoдaвчe «рeшeтo» чи нaвпaки, нaгрoмaджeння супeрeчливиx зaкoнoдaвчиx нoрм, є сприятливим ґрунтoм чтобы aктивaції кoрупційниx сxeм. Тoму нaлaгoджуючи eфeктивнe упрaвління в тиx чи іншиx сфeрax, ми aвтoмaтичнo змeншуємo кoрупцію, припиняємo «гoдувaти» стaриx і нaрoджувaти нoвиx кoрупціoнeрів.   Aджe кoрупція і нeeфeктивнe упрaвління, як куркa і яйцe, – нaслідoк і причинa oдин oднoгo.   

У листoпaді, Кaбмін рoзпoчaв узгoджeння aнтикoрупційниx зaxoдів в рaмкax урядoвo-грoмaдськoї ініціaтиви «Рaзoм прoти кoрупції».

Напрямки запобігання корупції відомі, втім їх варто тримати в фокусі уваги:

1.   Забезпечення прозорості дій та результатів діяльності влади.

У цьому напрямку вже багато досягнуто: прозорі закупівлі, витрати розпорядників публічних коштів, реєстр декларацій, публічні звіти Рахункової палати та Держаудитслужби. Але ще більше інформації має ставати публічною та структурованою.

Прозорості протидіють шляхом «недопрозорості», порушень регламенту оприлюднення даних та створення інформаційних смітників. Як приклади: засідання земельної комісії місцевої в угоду відкрите, але голосування не поіменне. Комунальне підприємство оприлюднює надходження від сезонної торгівлі, але однією цифрою. Органи влади та місцевого самоврядування публікують «причесані» висновки внутрішніх аудитів, замість повних текстів аудиторських звітів.   Земельний опись номінально відкритий, але ви мало-: неграмотный знайдете земельну ділянку за адресою чи назвою підприємства, яке сверху ній розміщене, якщо не маєте її кадастрового номеру. Проекти рішень во (избежание голосування роздаються депутатам (і народних, і місцевих -радехонек)) в останню хвилину. А   рішення місцевих -радехонек), які неможливо знайти за ключовими словами у пошуковій стрічці, мають переконувати нас у відкритості влади.

Прозорість є базою на запобігання корупції. Навіть якщо комусь здається, що її забагато.

2.   Максимальне залучення громадян та бізнесу вследствие організацію доступних інструментів участі.

Інститут генерального плану м. Києва в соцмережах анонсував громадські слухання щодо нового Генерального плану міста. Потенційним учасникам заходу запропоновано різнокольорові PDF картинки, неможливі в (видах збільшення та без текстових роз’яснень, які одразу дають зрозуміти: «Тобі в цьому безграмотный розібратися». А відтак, у обговоренні можуть взяти будущность хіба художники-модерністи чи вузькопрофільні фахівці.  

У праздник час, коли існує зручний пользу кого користувачів функціонал: геодизайн, можливість накладати Вотан на одного різні шари плану, бачити свій будинок, вулицю, уезд та заплановане використання території.       

Аль інший приклад: здійснення малої приватизації у форматі відкритих аукціонів – серйозне досягнення. Але потенційному інвестору безграмотный так просто знайти потрібний об’єкт от відсутність єдиного класифікатора (він може шукати «пральню», а в системі если «баня»).  

А інформація про самі об’єкти не раз умисно чи несвідомо не містить важливої в (видах прийняття рішення інформації: статус землі під об’єктом, якісні фотомордочка, що залишає поле для сумнівів і обмежує кількість потенційних учасників аукціонів.  

Громадськість може нерідко бути деструктивною, відтак владі хочеться уникнути зайвого спілкування. Але і якісні рішення потребують часу та залучення усіх стейкхолдерів, яких вони стосуватимуться.  

Це можливо лише тоді, коль замість турборежиму ми будемо послуговуватись якісними процедурами попередніх консультацій та залучати кращих фахівців. Раньше того ж, подолання корупції і наш прогрес як країни откровенно пропорційні активності громадськості.  

3.   Інвентаризація, облік, впорядкування державного та муніципального трещина, землі та   ресурсів.

Станом получи вересень 2020 року, державні інституції зареєстрували следовать собою лише 49% нерухомого вниз, яке їм належать (за інформацією Фонду держмайна України).   А це означає, що решта трещина має серйозні ризики його неправомірного відчуження, продажу чи неофіційного використання.  

Тетенька саме стосується і незареєстрованих земель:   ми роками спостерігаємо, як «відкушують» землі оборони, аграрних вузів та державних підприємств. Багато заходів без- вживаються умисно, нібито як вследствие брак коштів, хоча саме обстоятельство їх нездійснення і створює можливості в целях шаленого розкрадання цих коштів.  

Вплоть до прикладу, в Україні відсутній кадастр нерухомості, який би містив інформацію оборона параметри існуючих будівель, їх оціночну вартість та точне розміщення в просторі (получи и распишись землі) і був інтегрований з реєстром речових прав получи и распишись майно. Умисно не проводиться інвентаризація культурних пам’яток та неважный (=маловажный) наносяться їх охоронні зони, для яких заборонена забудова.

Органи місцевого самоврядування умисно невыгодный визначають межі захисних смуг вздовж водойм, щоб намыть їх пізніше, вже з урахуванням забудов. Відтак, замість порядку ми маємо низку неузгоджених між собой інформаційних систем.  

Аудит країни, що би невыгодный мав на увазі президент, коль анонсував його, має передбачати   інвентаризацію та реєстрацію прав держави та органів місцевого самоврядування нате належні їм ресурси.   

4. Електронізація та автоматизація державних послуг, ліцензій, дозволів.

Зовнішнє незалежне оцінювання получается величезним кроком вперед у подоланні корупції, яку ми мали раніше під момент вступу до ВУЗів. Саме тому, можливо, таким (образом багато експертів зараз розмірковують насчет його вади та «стрес» в целях дітей.  

В електронний формат за жорсткими алгоритмами має бути переведено усе, що лише можливо: робота митниці, податкової, видача всіх дозволів та ліцензій,   проведення іспитів та сертифікацій, виплата   соціальних допомог после державні кошти.  

Але варто пам’ятати, що електронна поступление документів супроводжується людським прийняттям рішення. Тому, нерідко, передавши документи в ЦНАП, «вирішувати питання» йдуть у министерство містобудування й архітектури.  

Впровадженню електронних послуг та сервісів мають передувати впорядкування процедур надання таких послуг, їх реінжиніринг, аналіз логіки ухвалення рішень.  

5. Дерегуляція та усунення прогалин у законодавстві.

Корупція что «вшита» у законодавство, що робить її законною. Недосконале законодавство спричиняє неефективне управління та увеличивать його помилки.   Правки на поправки призводять вплоть до того, що такі правові норми сейчас неможливо виконувати, і на них вже безграмотный звертають увагу. А це страшно.  

Діючи у напівзаконний спосіб, особливо малий та середній бізнес, вже в старті стають порушниками. А відтак, сприймають взятка як максимально швидкий крок накануне вирішення проблем.  

Частину функцій держави слід передати саморегулювальним організаціям, але попередньо створити засади ради їх якісного очищення та саморегулювання.  

Держи етапі врегулювання перебуває видобуток бурштину, діяльність игорный дом та гральних закладів. Втім, ми досі отнюдь не маємо якісної регуляції для проходження сертифікації моряками, що створює корупційний ринок у понад $50 млн бери рік. Суттєво нерегульованою є сфера поховань, насквозь що корупція тут межує з бандитизмом.  

Круг обязанностей держави у прямому управлінні економікою має бути зменшена. А самоё держава має стати «легшою», прозоро приватизувавши непрофільні та неприбуткові активи. Близ цьому прибуткові активи вона має осторожно залишити собі.  

6. Запровадження дієвого державного контролю.

Для сьогодні предмет контролю державних інституцій є завеликим, а страна вочевидь не справляється з цією функцією. Если з усіх щілин тече, вже отнюдь не знаєш, яку дірку залатати. А латати потрібно найбільші дірки. Тобто, визначати пріоритети та вибудовувати дієві системи ризик-орієнтованого державного контролю.

Це убезпечить необґрунтований тиск нате бізнес-середовище, спрямує зусилля контролюючих органів безграмотный лише на виявлення порушень, але й сверху їх превенцію. До складання таких систем має бути долучена експертна громадськість.  

7. Якісна державна священнодействие, забезпечення адекватних заробітних плат получи посадах з високими корупційними ризиками.

В бай-якому більш-менш великому бізнесі виявляють та розвивають таланти, запроваджують якісні програми формування кадрового резерву. Невже такі програми безвыгодный потрібні на державному рівні? В умовах офіційно визнаного кадрового голоду?  

Кадрова політика, що невыгодный базується на публічному аналізі показників ефективності та досягнень посадовців, а здійснюється шляхом прийняття непрозорих,   позаконкурсних призначень, – одна з найбільших помилок сьогоднішньої влади.  

Щодо заробітних антиминс нас кидає з крайнощів у крайність. Ми готові платити захмарні $100 000 в місяць очільнику Укрзалізниці, і, вочевидь, недостатні 7 000 гривень інспектору Держекоінспекції, 10 000 митнику чи 25 000 міському голові.  

Гігантські гонорари членам наглядових радоваться, які не несуть відповідальності по (по грибы) ухваленні рішення, і порівняно невеликі гонорари міністрам, які курують галузі.  

Висока зарплатня маловыгодный гарантує добропорядності – судді Конституційного суду отримують сообразно 300 000 гривень в місяць, і, на как нарочно, це їх не зупиняє від прийняття рішень, що суперечать державницьким інтересам.  

Але низька заработок гарантовано вмикає програму виживання, спрямовує інтелект держслужбовців для створення схем «компенсації» замалої зарплатні. А ми знову мало-: неграмотный маємо якісного державного управління.  

Невідворотність покарання из-за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, формування нетерпимості впредь до корупції, так само як і реформування судів та правоохоронних органів, є іншими важливими завданнями антикорупційної політики.  

Більшість згаданих у корупційних проблем мають рішення, відображені у планах антикорупційних заходів, які напрацювали представники низки експертних організацій та надали Кабінету міністрів України. Якщо співпраця влади та громадськості если дієвою, країна подолає частину великих корупційних схем та збереже мільярди гривень.  

Повально материалы автора
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.


\\